פליטים ומבקשי מקלט

המשך
סגור

בשנת 1951 הייתה ישראל מן היוזמות והמחוקקות של אמנת האו"ם לפליטים, אשר מטרתה דאז הייתה לדאוג ולהסדיר את עניינם של פליטי מלחמת העולם השנייה. מאז ועד היום הפכו מיליוני אנשים לפליטים, במולדתם או מחוצה לה. אל ישראל החלו להגיע כמויות משמעויות של פליטים ומבקשי מקלט החל משנת 2006.

על-פי סעיף 2 לאמנה: "פליט הוא מי שיש לו חשש מבוסס מפני רדיפה על רקע גזע, דת, לאום, השקפתו הפוליטית או השתייכותו לקבוצה חברתית מסוימת".

בישראל מספר קבוצות הרלוונטיות למחלקה זו:

  1. פליטים- אנשים אשר הגישו בקשה ליחידת ה RSD  של משרד הפנים Refugee Status) Determination) ובקשתם התקבלה. אנשים אלו זכאים בישראל למעמד של תושב ארעי, המתחדש מדי שנה, וככאלו זכאים לביטוח בריאות ממלכתי וזכויות סוציאליות כשאר תושבי ישראל.
  2. מבקשי מקלט- אנשים אשר הגישו בקשה ליחידת ה RSD, וממתינים להחלטה בעניינם.
  3. בעלי הגנה קבוצתית- אנשים אשר מהם נמנעת הזכות להגיש בקשה למקלט, והם מופנים אוטומטית ליחידת המסתננים. המדובר באזרחים ממדינות שהוכרזו מסוכנות על-ידי נציבות האו"ם לפליטים, או שמסוכן להחזיר אליהן מישראל. כיום נמצאות ברשימה זו אריתריאה, סודן וקונגו.

ע"פ דו"חות רשמיים של רשות ההגירה והאוכלוסין עולה כי בישראל שוהים קרוב ל- 57,000 פליטים ומבקשי מקלט, כשלמעלה מ-50% מגיעים מאריתריאה וכ-25% מגיעים מסודן, מדינות אליהם ישראל התחייבה שלא לגרש בשל סכנה לחייהם במדינות המוצא וכפי שהתחייבה בחתימתה על אמנת האו"ם לפליטים.

מכיוון שהחלו הפליטים להגיע לישראל בדיוק בעת בה ביטלה המדינה את האשרות למהגרי עבודה בתחום המלונאות, רבים נקלטו בתחום זה וחיים בערים מתויירות או בסמוך אליהן. במהלך השנים השתלבו הפליטים במגוון עבודות המתאפיינות במלאכת כפיים, שעות ארוכות ושכר נמוך (לעיתים אף מתחת למינימום) כגון שטיפת כלים במסעדות, בניין, תעשיה ועוד.

בעיות עיקריות

הסתה: בשנים האחרונות הפך השיח הציבורי על הפליטים לאלים וגזעני. הרבה מן ההסתה כנגדם הגיעה מלמעלה- שרים ונבחרי ציבור אשר הרשו לעצמם להתבטא כנגד הפליטים באופן בוטה וחמור. תושבים ישראלים אשר גרים בשכונות מוחלשות אליהן נכנסו הפליטים חשו במיוחד את עולם, ונאלצו לחלוק עמם את המשאבים המעטים גם כך שמקצה המדינה לאזורים אלו.

סיטואציה זו יצרה פצצת זמן אשר למרבה הצער אכן התפוצצה, ומקרים רבים של אלימות כנגד מהגרים ופליטים אירעו בשנים האחרונות.אנו בקו לעובד – יחד עם ארגונים נוספים הפועלים בתחום – קוראים להסדרת מעמדם של אלו שלא ניתן לגרש מישראל, ולחלק את עול קליטתם בצורה שוויונית והוגנת לכל הצדדים.

 

אי מתן אשרות עבודה: פליטים ומבקשי מקלט נמצאים בישראל תחת הגנה קבוצתית, ומיעוטם ממתין לתשובה בעניין בקשת המקלט האישית שלהם. רובם המכריע אינו אוחז באשרת עבודה, אולם משרד הפנים הודיע לבית המשפט כי לא יקנוס את מעסיקי הפליטים עד להודעה חדשה, משום שהם אינם מקבלים כל תמיכה סוציאלית-כלכלית מן המדינה. אי הסדרת מעמדם, לצד צורת העסקה ארעית שעלולה להסתיים עם ביטול ההגנה הקבוצתית או מאי אילו סיבות אחרות – הופכת את הפליטים ומבקשי המקלט לעובדים החשופים לניצול ולפגיעה, ומושכת את שוק העבודה כולו מטה.

ניצול בעבודות מזדמנות: עקב אי קבלת אשרת עבודה, רבים מהפליטים מסתפקים בעבודות מזדמנות, אשר לרוב הן גם העבודות הקשות והמסוכנות בשוק, ללא הקפדה על מתן הזכויות הסוציאליות, או אי תשלום למוסד לביטוח לאומי בשל היעדר מעסיק קבוע. רבים מן המעסיקים לא נותנים תלושי שכר ודיווח שעות, ואף לא מספקים הסכם כתוב לעובד. חלק מן העובדים מגיעים לעמותה לאחר שלא קיבלו שכר על ימי עבודה, כאשר אין בידם דבר מלבד שמו של המעסיק החייב.

עבודה קבלנית: קבוצה גדולה אחרת אשר פונה אלינו היא פליטים העובדים דרך חברות כוח אדם וחברות קבלניות. הם עובדים בשכר מינימום ולעיתים רבות החברות מבקשות מהם להמתין לעבודות חדשות שבועות ואף חודשים ארוכים, בהם הם נותרים ללא עבודה. רבים מהם אינם מקבלים פיצויי פיטורים והחברות מנסות להתנער מחובתן להפריש כספי פנסיה עבור העובדים.

הישגים עיקריים בתחום

  • עתירה לבג"צ להענקת אשרות עבודה לפליטים יחד עם ארגונים נוספים בדרישה להעניק לפליטים אשרות עבודה כל עוד הם שוהים בארץ ואוחזים באשרה מטעם משרד הפנים. העתירה לא התקבלה במלואה, אולם הסכמת משרד הפנים לא לקנוס מעסיקי פליטים היא צעד ראשון בהכרה בכך שאדם אשר לא יכול לחזור למולדתו ומקבל הגנה בישראל, זכאי לעבוד ולקיים עצמו בכבוד.
  • עליית מודעות מבקשי המקלט והפליטים לזכויותיהם – אם בעבר עיקר התלונות היו הלנות שכר בלבד, היום הפליטים מודעים לזכויותיהם, מחפשים עבודות קבועות ומגיעים כדי לבדוק אם הם אכן מקבלים את כלל זכויותיהם הסוציאליות. העבודה מול קהילת הפליטים לצד הסבר למעסיקים על תנאי ההעסקה, ופניה לערכאות משפטיות במקרה הצורך – כל אלו שיפרו את מצב ההעסקה של הפליטים כיום.

יישום חובתה של הרשות המקומית לעניין בטיחות בעת הקמת מבנים

פניית מינהל הבטיחות לרשויות המקומיות 28.3.17

המשך קריאה >>

תגובת הקואליציה למאבק בתאונות בניין – דוח רבעון המנהל לבטיחות תעסוקתית

"נתוני ההרוגים והפצועים מהשנה החולפת משקפים מצב חמור אף יותר מהערכותינו עם הקמת הקואליציה. מכלל הנתונים והמידע שנחשף בחודשים שחלפו מסתמן בבירור כי אין מענה פיקוחי ראוי להפקרות בענף הבניין"

המשך קריאה >>

הפעלת קרן הפיקדון בעבור פליטים ומבקשי מקלט והשלכותיה ההרסניות

ארגוני זכויות אדם פנו במשותף לשר הפנים אריה דרעי, וליו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם, כדי להזהיר על ההשלכות הצפויות אם תאושר הפעלת 'קרן הפקדון' במתכונת המוצעת עבור אוכלוסיית העובדים מקרב הפליטים ומבקשי המקלט

המשך קריאה >>

עתירת ארגוני זכויות אדם לבג"ץ נגד "תקנת הבקעה" של שרת המשפטים שקד

תקנה הקובעת כי כלל העובדים שאינם תושבי ישראל יחוייבו להפקיד ערבות כספית בעת הגשת תביעה לביה"ד לעבודה מפלה ופוגעת ישירות בקבוצות העובדים המוחלשות ביותר מבין העובדים בישראל ובשטחים

המשך קריאה >>

איך נראה תלוש משכורת ומה עושים איתו?

מתנדבי קו לעובד הכינו עבורנו סרטון הסברה קצרצר וחיוני לעובדים, ובו הסבר פשוט על חשיבות תלוש המשכורת החודשי.
צפו בסרטון בשפה העברית / English / عربي / ትግሪኛ

המשך קריאה >>

"דו"ח תאונות עבודה בישראל – תמונת מצב": מצג נתונים מטעה ומקומם

מינהל הבטיחות התעסוקתית במשרד הכלכלה והמוסד לביטוח לאומי מפרסמים הבוקר דו"ח מסכם רב-שנתי בנושא תאונות עבודה בישראל. אופן מצג הנתונים בדו"ח מטעה את הקורא לחשוב כי ישראל נמצאת במגמת שיפור בעוד שלמעשה לא כך הדבר; קיימת עליה מדאיגה במספר תאונות העבודה הקטלניות במשק בהשוואה לשנים קודמות, בדגש על ענף הבניה, וקיים תת דיווח מתמשך וחמור בכל הנוגע לתאונות העבודה השוטפות. מספרם הגבוה של ההרוגים בתאונות עבודה מקרב מהגרי עבודה ועובדים פלסטינים מצביע בהכרח על הפקרות קשה בשמירה על ביטחונם הבסיסי של העובדים. למרות הנתונים הזועקים המתפרסמים בזה אחר זה, עומדות הרשויות בסירובן לפעול למיגור מחדלי הפיקוח במשק; תקציבי הפיקוח הזעומים לא הוגדלו במאום, אף מפקח לא נוסף לצוות המדולל האמון על המלאכה במשרד הכלכלה, כתבי אישום לא הוגשו, חקירות אינן מתקיימות, ובאופן עקבי הדרג המדיני ממשיך להתעלם מהזעקה הציבורית הגוברת

המשך קריאה >>

ניוזלטר לציון יום האישה, 8 למרץ 2016

לקריאת הניוזלטר בדפדפן לחצו כאן

המשך קריאה >>

למה צריך לספר למעסיקים שחוק עבודת נשים חל גם על מבקשות מקלט?

כ-20% ממס' מבקשות המקלט שפונות לקו לעובד מגיעות לאחר שפוטרו במהלך הריונן. מדובר באחוז מטריד, שמגלה התנהלות שיטתית של מעסיקים רבים, רובם המכריע דרך חברות קבלן. התנהלות זו מתאפיינת בהסתכלות על נשים מבקשות מקלט כעל כוח עבודה, והתייחסות לנשים בהריון כ"עובדות פגומות".

המשך קריאה >>

השוק הוורוד – מצבן של נשים בשוק העבודה בישראל

לקראת יום האישה הבינלאומי, ביקשנו למפות בקצרה את הפניות מעובדות ישראליות שהצטברו בחודשיים האחרונים, מתחילת שנת 2016. ביקשנו לבדוק אילו בעיות משתקפות בפניותיהן, ומה הן מעידות על מצבן של נשים בשוק העבודה הנוכחי. הסקירה הנוכחית תתמקד בהתאם בהפרות השיטתיות בהן התמקדו הפניות, ובענפים "נשיים" המועדים יותר לפורענות.

המשך קריאה >>

עצמאיות בפנים, עובדות שעתיות בחוץ – אפליה מעמדית בחוק

הצעת החוק "דמי לידה לעצמאיות" עברה בוועדת העבודה והרווחה פה אחד – והשאירה את העובדות השעתיות בחוץ.

המשך קריאה >>

חשיבות היחידה לתיאום המאבק בסחר בבני אדם

הטיפול בעבירת סחר בבני אדם בישראל מתחלק בין מספר גופים ממשלתיים. תפקידה של היחידה הוא חיוני לשם התיאום בין הגופים השונים. בין היתר דואגת היחידה להדרכה וסיוע בזיהוי הקורבנות, אפשרויות הסיוע הסוציאלי והמשפטי ואף מעורבת בטיפול הפלילי בעבריינים. ללא התיאום המתבצע על ידי היחידה לא ניתן יהיה לטפל בתופעת הסחר באופן אפקטיבי, וודאי שלא ניתן יהיה למגר אותה כליל.

המשך קריאה >>

אפליה מסביב לשעון

השארת עובדות שמועסקות לפי שעות מחוץ להצעת החוק המבקשת השוואה בשיטת חישוב דמי הלידה בין שכירות לעצמאיות, יוצרת אפליה מעמדית מקוממת

המשך קריאה >>

המלצות דחופות ליישום מיידי במאבק בתאונות בניין

מוגש ליו"ר וחברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות לקראת ישיבת הוועדה ביום  9.2.2016

המשך קריאה >>

"חברות קבלן מנצלות עובדים, נסגרות ונפתחות מחדש"

כתבה נרחבת במהדורת שישי של הארץ, על שיטת "מצליח" הפופולרית במשק, על גבם של העובדים המוחלשים ביותר: עובדי קבלן, עובדים זמניים, עובדים שעתיים, עובדי מיקור חוץ, ועובדים לא מאוגדים.

המשך קריאה >>

למה לא נכללות העובדות השעתיות בהצעת החוק?

טור דעה של חנה זוהר, מייסדת עמותת קו לעובד, ב"המקום הכי חם בגהנום": עובדות קבלן ימשיכו לקבל דמי לידה נמוכים, אבל זה בגללן. למה הן עובדות קבלן?

המשך קריאה >>

עדכוני קו לעובד לציון יום המהגר הבינלאומי – ניוזלטר, 18.12.2015

לחצו כאן לקריאת הניוזלטר

המשך קריאה >>

יש דרכים פשוטות לעצור את המחדל בענף הבניין

מספר הפצועים וההרוגים בתאונות עבודה בענף הבניין גדל ומחמיר מדי שנה, אך שום מדיניות אכיפה ומניעה אפקטיבית אשר מנסה לשים קץ למחדל בענף הבניה ולהפקרות של חיי הפועלים לא מקודמת.

המשך קריאה >>

קול קורא מטעם קו לעובד לאור הפרות מתמשכות של זכויות עובדים ערבים

ימים מתוחים וקשים עוברים על כלל האזרחים במדינה. רגשות הפחד והחשש הם רגשות נורמליים ואנושיים ביותר אך אסור כי יהפכו לחממה לגזענות. גדיעת פרנסתו של עובד, הרחקתו ממקום העבודה או התייחסות חשדנית ושונה כלפיו אך ורק בשל שייכותו הקבוצתית, מלבד היותה לא חוקית היא גם לא מוסרית ולא ערכית. שמירה על זכויות אדם ועקרונות דמוקרטיים, תקפה בכל הזמנים, גם בזמנים קשים.

המשך קריאה >>

בשל שינוי בתקנות, משכורת שלמה נלקחה ממבקשי מקלט

החוק מאפשר לרשות המסים לנכות רטרואקטיבית נקודות זיכוי שניתנו בשוגג. 15 מבקשי מקלט גילו להפתעתם כי המעסיקים העבירו את משכורתם לרשות המסים. "פחדתי שלא יהיה לי איך לקנות אוכל". – כתבת "הארץ" מיום 26.10.2015

המשך קריאה >>

התנגדות קו לעובד למהלך חידוש הבאת עובדים סין בלי הסכמים בילטראליים

ביום 20.9.2015 קיבלה הממשלה החלטה תקדימית ומקוממת, לפיה "במקביל לחתימת ההסכם הבילטראלי תותר באופן זמני הבאת עובדים זרים בענף הבניין מהרפובליקה העממית של סין ללא הסכם או הסדר בילטראלי להבאת עובדים זרים". אנו מבקשים להתריע בדבר השלכותיה הקשות האפשריות של החלטה זו, אשר תוצאתה תהא פגיעה מופלגת בחומרתה בזכויות עובדים, העולה אף כדי סחר בבני […]

המשך קריאה >>

מותר או אסור להעסיק מבקשי מקלט?

הנפקת אשרות שהייה עמומות ומבלבלות גרמה למעסיקים רבים להניח כי אסור להעסיק מבקשי מקלט, למרות שברוב המקרים ההעסקה מותרת. בשבוע האחרון, לאור החלטת בג"ץ, השתחררו מאות מבקשי מקלט ממתקן הכליאה בחולות. לאור האיסור שהוציא שר הפנים על חזרתם לערים אילת ותל אביב, ערים שרבים מהם התגוררו ועבדו בהן קודם לכן, רבים נותרו ללא קורת גג וללא מענה תעסוקתי.

המשך קריאה >>

יום הפליט 2015 – פליטים עובדים

לקראת יום הפליט 2015 מציגה רכזת תחום פליטים תיאור מקרה של פליט עובד, המשקף את הבעיות המרכזיות בהעסקת פליטים ללא הסדרה מדינתית

המשך קריאה >>

סגירת משרדי קו לעובד בחול המועד

משרדי קו לעובד יהיו סגורים בחול המועד, בין ה- 3-11 באפריל

המשך קריאה >>

זכויות עובדים ביום הבחירות

ביום שלישי, ה- 17.3.2015, יתקיימו הבחירות לכנסת ה- 20, מה המשמעויות לעובדים?

המשך קריאה >>

דו"ח תמונת מצב: מבקשות מקלט עובדות בישראל

דו"ח קו לעובד לרגל יום האישה הבינ"ל עוסק במצבן של אלפי מבקשות המקלט בישראל ומעיד כי כורח כלכלי מאלצן לעבוד בכל מחיר ובתנאי העסקה פוגעניים

המשך קריאה >>

קו לעובד: ההסתדרות הלאומית חוטאת לתפקידה בייצוג עובדי קבלן

עמדת "קו לעובד" בביה"ד הארצי לעבודה, בתובענה שהגישה ההסתדרות הלאומית נגד הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה

המשך קריאה >>

דפי מידע בשפות שונות – ביטול נקודות זיכוי

בינואר 2015 נכנס לתוקף ביטול נקודות הזיכוי במס ההכנסה לעובדים שאינם ישראלים, להלן דפי מידע של "קו לעובד" בנושא

המשך קריאה >>

אטימות הביטוח הלאומי כלפי עובדים שאינם ישראלים

הביטוח הלאומי מכביד על קבלת טיפול רפואיים לעובדים שאינם ישראלים, ומאלץ את עמותת קו לעובד להגיש תביעות מיותרות לבית הדין לעבודה

המשך קריאה >>

סנכרון המערכות עובד רק כנגד העובדות

חנה זהר, מייסדת עמותת "קו לעובד", מספרת על הקשיים בדרכן של שתי מבקשות מקלט עובדות להשיג את הזכויות המגיעות לכל עובדת בישראל

המשך קריאה >>

המאבק בחוק ההסתננות לא תם

תגובת ארגוני זכויות אדם לאישור תיקון מספר 5 לחוק ההסתננות

המשך קריאה >>

האקונומיקה הכהה, זה הכי כואב

מספר התלונות המגיעות לקו לעובד מעובדי ניקיון מצביע על תופעה של פגיעה כתוצאה מחשיפה לחומרי ניקיון בעבודתם.

המשך קריאה >>

ולפני עיוור לא תיתן מכשול

לאחרונה התקבלה תביעתו של מבקש מקלט שהועסק באמצעות שרשרת של קבלני משנה שנועדה לנשלו מזכויותיו

המשך קריאה >>

הזמן לפתרון אמיתי שיטיב עם תושבי דרום ת"א ומבקשי המקלט

תגובת העותרים לפסיקת בג"ץ כי יש לסגור את מתקן "חולות" בתוך שלושה חודשים

המשך קריאה >>

דו"ח שנתי: פעילות עמותת קו לעובד בשנת 2013

ארגון קו לעובד מסכם את שנת 2013 בדו"ח מקיף הכולל פרטים ומידע על ליבת עשיית העמותה בתחומים שונים בעולם העבודה הישראלי

המשך קריאה >>

אירועי יום הפליט 2014

אירועים לכבוד יום הפליט הבין לאומי המצויין בתאריך 20.6.2014

המשך קריאה >>

מותר או אסור להעסיק מבקשי מקלט?

הנפקת אשרות שהיה עמומות ומבלבלות גרמה למעסיקים רבים להניח כי אסור להעסיק מבקשי מקלט, למרות שברוב המקרים ההעסקה מותרת

המשך קריאה >>

16 דברים שלא ידעתם על מבקשי המקלט

לכל אחד יש דעה על מבקשי המקלט, אבל מה אנחנו בעצם יודעים עליהם?

המשך קריאה >>

מבקשי המקלט שבתו, ואיבדו את עבודותיהם

בתום שביתת המחאה הופתעו עשרות מבקשי מקלט לגלות שפוטרו, ארגון קו לעובד מנסה לתווך בין העובדים למעסיקים

המשך קריאה >>

ניצול עובדים: כך המדינה מסייעת למעסיקים

לכבוד חג הפועלים, טור דעה מאת עלא ח'טיב, המספר כי עובדים רבים בישראל סובלים מהעסקה נצלנית ופוגענית

המשך קריאה >>

פועלי הבניין בסכנה? לשלול הרישיון לקבלן

חנה זהר, מייסדת עמותת "קו לעובד", מציעה דרכים פשוטות להתמודדות עם התופעה הקשה של ריבוי הולך וגדל בנפגעי תאונות עבודה בענף הבניין

המשך קריאה >>

חוות דעת: מבקשי המקלט שזומנו ל"חולות" זכאים לפיצויי פיטורין וכספי פנסיה

הממונה על עובדים זרים במשרד הכלכלה קבע: מבקשי מקלט שזומנו למתקן חולות או העוזבים את הארץ זכאים לפיצויי פיטורין וכספי פנסיה

המשך קריאה >>

המבקר קבע: אין מדיניות כוללת לטיפול במבקשי המקלט

בדיקת מבקר המדינה מעלה שורת ליקויים והעדר תוכניות פעולה מספקות בתחומי הבריאות, הרווחה, התעסוקה, ועוד למבקשי המקלט בישראל

המשך קריאה >>

מחר ידון בג"ץ בעתירה נגד חוק ההסתננות החדש

בג"ץ ידון בעתירה משותפת לארגוני זכויות אדם נגד חוק ההסתננות החדש המאפשר כליאת מבקשי מקלט לזמן בלתי מוגבל במתקן "חולות"

המשך קריאה >>

זכויות שוות גם לפליטות – יום האישה 2014

קו לעובד מלווה מבקשת מקלט שללא ידיעתה הפכה לעובדת קבלן חסרת ותק וזכויות, כאשר נכנסה להריון פוטרה ונותרה חסרת ביטוח רפואי – טור לקראת יום האישה הבינ"ל 2014

המשך קריאה >>

הבהרה בנוגע להעסקת מבקשי מקלט (המכונים גם "מסתננים")

בהמשך לפרסומים בנוגע להעסקת מבקשי מקלט יובהר כי התחייבות משרד הפנים בפניי בג"צ שלא לאכוף את האיסור על העסקת מבקשי מקלט עודנה בתוקף

המשך קריאה >>

מבקשי המקלט נדרשו להתחייב שלא ישבתו

מבקשי מקלט שביקשו לשוב לעבודתם בתום השביתה נדרשו לחתום על חוזי עבודה שמרעים את התנאים שלהם

המשך קריאה >>

פליטים משלמים מס הכנסה כמו עובדים זרים – אך ללא נקודות זיכוי

רכזת תחום פליטים ומבקשי מקלט ב"קו לעובד" נועה קאופמן מסבירה מדוע המדינה מרוויחה פעמיים על חשבון העובדים

המשך קריאה >>

אין מנוס מהעסקה הוגנת לפליטים

מתן אפשרות להעסקת מבקשי המקלט בצורה מסודרת הוא אינטרס של כולנו

המשך קריאה >>