עובדים ישראלים

המשך
סגור

כח העבודה בישראל מונה כמעט שלושה מיליון וחצי עובדים. השכר החציוני (כלומר השכר החודשי שמחצית מן העובדים בישראל מרוויחים למעלה ממנו ומחציתם למטה ממנו) הראה בשנת 2012 כי למעלה ממיליון וחצי עובדים משתכרים עד 5,343 ₪. הנתון ממחיש את פערי השכר הגדולים במשק הישראלי. 25% מהעובדים בכח העבודה מועסקים בהעסקת משנה (Outsourcing) וחשופים לפיטורים, לניצול ולפגיעה בזכויותיהם הסוציאליות. זוהי הסיבה העיקרית לתופעה של עובדים החיים מתחת לקו העוני, כפי שזוהתה בשנים האחרונות. עמותת קו לעובד מסייעת מדי שנה לכ-6,000 עובדות ועובדים ישראלים במערך ייעוץ אינטרנטי, יעוץ פנים אל פנים ובסיוע משפטי.

בעיות עיקריות

עיקר התלונות המגיעות לעמותה הן בנושאי הלנות שכר, השעייה למספר ימים ללא שכר, אי תשלום מלוא הזכויות הסוציאליות או את כולן, תשלום בחסר שעות, ניכויים שלא כדין, ניכוי עבור פנסיה מבלי להעביר לקרן הפנסיה, השפלות. פיטורים שלא כדין, קנסות על עזיבה.

 • עובדי קבלן: עיקר הפרות הזכויות של העובדים מתבצעות בהעסקת משנה בתחומים שונים כגון כח אדם, אבטחה, ניקיון ואף זבניות בחנויות בגדים, נציגי מכירות ועובדים במכוני כושר. במועד הסמוך לסיום עבודה, פרוייקט או הפסד מכרז של הקבלן העובדים חשופים להלנות שכר והדרך לסייע להם במקרים אלו היא תביעה משפטית. עובדים המועסקים בשמירה, הסעדה וניקיון מועדים לפגיעה גורפת של זכויותיהם – דרך הטיפול היא איום בפרסום או פנייה למעסיק בפועל.
 • אי הפרשה לפנסיה: הסכם פנסיה חובה שהורחב בצו ונכנס לתוקף בסוף שנת 2008 הרחיב באופן משמעותי את שעור השכירים המבוטחים בפנסיה, אולם בעלי ההכנה הנמוכה במשק עדיין לא מקבלים את כספי הפנסיה שלהם במלואם. בקרב המשתכרים עד 5,000 ₪ לחודש שיעור המבוטחים עומד על 50%, בעוד ששיעור המבוטחים בשכר של מעל 5,000 ₪ לחודש מגיע ל- 80%. אי הפרשה והפקדה לפנסיה תיפתר על ידי העמותה באמצעות התערבות מול המעסיק ופנייה לרשויות ולבית הדין לעבודה.
 • קנסות על עזיבה: תופעה נפוצה שהחלה בחברות סלולר והתפשטה לענפים נוספים. הטיפול במקרים אלו מתבצע באמצעות בדיקת הסיבות לעזיבה וליווי העובדים מול החברה להשבה או ביטול הקנס, או לבית הדין לעבודה.
 • השפלות: עיקר המתלוננות הן עובדות, שמתארות התנכלויות במקום העבודה, כשהפגיעה הגדולה היא העלבתן בפני אנשים נוספים. במקרים כאלה ייתבצע ליווי העובדים או העובדות מול המעסיק ובית הדין לעבודה.

הישגים עיקריים בתחום

 • ביטול רשיון חברת השמירה: מאבק ארוך ועיקש של העמותה לביטול רישיון "חברת השמירה" ב-2006, יצר מודעות בקרב הציבור והמגזר הממשלתי לבעייתיות בענף וגרם לשינוי בהתייחסות לחברות שמירה, הן במתן מכרזים, ברגולציה מסויימת ובבית הדין לעבודה.
 • חוק הגברת האכיפה: ובו סעיף אחריות מזמין השירות אותו יזמה עמותת קו לעובד וקידמה יחד עם הפורום לאכיפת זכויות עובדים. הסעיף חולל שינוי בדפוסי הפרת הזכויות שהיו עד שהחוק נכנס לתוקף.
 • יזימת חוק המחייב מתן תלושי שכר: החוק קודם יחד עם הפורום לאכיפת זכויות עובדים, השפיעה על העברת תיקון חוק הגנת השכר שהיה רחב יותר מהיוזמה המקורית ונתן מענה לחובת מתן תלושים.
 • תיקון חוק מסירת מידע לעובד בכתב.
 • העלאת מודעות לנושא זכויות העובדים: השקעה בהסברה ופרסום באינטרנט ובכלי התקשורת, דרך שימוש במקרים אישיים המבטאים תופעות של פגיעה בעובדים, קידמה מודעות של עובדים לזכויותיהם. כך גם ייעוץ לעובדים באינטרנט.

אתגרים עתידיים:

 • צמצום מסגרת שעות העבודה השבועית, הגבלה וביטול ההיתר הכללי להעסקה בשעות נוספות שלמעשה פוגעות בעובדים (קישור שמסביר מדוע). הכללת השעות הנוספות בשכר הקובע לפנסיה והזכויות הסוציאליות, העברה להעסקה ישירה של עובדים בהעסקת משנה.
 • הרחבה ויישום בפועל של עקרונות האכיפה המונעת: ביטול רשיונות עיסוק למעסיקים שהפרו זכויות עובדים והתניית מכרזים ממשלתיים, מענקים והטבות מס בכיבוד זכויות המגן של העובדים.

יישום חובתה של הרשות המקומית לעניין בטיחות בעת הקמת מבנים

פניית מינהל הבטיחות לרשויות המקומיות 28.3.17

המשך קריאה >>

תגובת הקואליציה למאבק בתאונות בניין – דוח רבעון המנהל לבטיחות תעסוקתית

"נתוני ההרוגים והפצועים מהשנה החולפת משקפים מצב חמור אף יותר מהערכותינו עם הקמת הקואליציה. מכלל הנתונים והמידע שנחשף בחודשים שחלפו מסתמן בבירור כי אין מענה פיקוחי ראוי להפקרות בענף הבניין"

המשך קריאה >>

ארגונים ציבוריים נגד חוק התביעות הייצוגיות של איילת שקד

הארגונים "אדם טבע ודין ו"קו לעובד" לשרת המשפטים: רעיון הטלת האגרה בגין תביעות משפטיות הוא צעד מוטעה, שיחטיא את מטרתו, ואשר משמעותו תהיה ביטול דה פקטו של חוק תובענות ייצוגיות באמצעות תקנות"

המשך קריאה >>

איך נראה תלוש משכורת ומה עושים איתו?

מתנדבי קו לעובד הכינו עבורנו סרטון הסברה קצרצר וחיוני לעובדים, ובו הסבר פשוט על חשיבות תלוש המשכורת החודשי.
צפו בסרטון בשפה העברית / English / عربي / ትግሪኛ

המשך קריאה >>

"דו"ח תאונות עבודה בישראל – תמונת מצב": מצג נתונים מטעה ומקומם

מינהל הבטיחות התעסוקתית במשרד הכלכלה והמוסד לביטוח לאומי מפרסמים הבוקר דו"ח מסכם רב-שנתי בנושא תאונות עבודה בישראל. אופן מצג הנתונים בדו"ח מטעה את הקורא לחשוב כי ישראל נמצאת במגמת שיפור בעוד שלמעשה לא כך הדבר; קיימת עליה מדאיגה במספר תאונות העבודה הקטלניות במשק בהשוואה לשנים קודמות, בדגש על ענף הבניה, וקיים תת דיווח מתמשך וחמור בכל הנוגע לתאונות העבודה השוטפות. מספרם הגבוה של ההרוגים בתאונות עבודה מקרב מהגרי עבודה ועובדים פלסטינים מצביע בהכרח על הפקרות קשה בשמירה על ביטחונם הבסיסי של העובדים. למרות הנתונים הזועקים המתפרסמים בזה אחר זה, עומדות הרשויות בסירובן לפעול למיגור מחדלי הפיקוח במשק; תקציבי הפיקוח הזעומים לא הוגדלו במאום, אף מפקח לא נוסף לצוות המדולל האמון על המלאכה במשרד הכלכלה, כתבי אישום לא הוגשו, חקירות אינן מתקיימות, ובאופן עקבי הדרג המדיני ממשיך להתעלם מהזעקה הציבורית הגוברת

המשך קריאה >>

ביה"ד מבקר בחריפות את הממשלה על שאינה אוכפת את הזכות לפנסיה

בית הדין האזורי לעבודה יצא בביקורת חריפה על כך שהממשלה אינה פועלת כנדרש לאכיפת הזכות לפנסיה; זכות בעלת משמעות לאומית, כך לדברי ביה"ד. ביום רביעי האחרון (9.3), לאור התנגדות לפשרה שהגישה עמותת קו לעובד, בתובענה ייצוגית על רקע היעדר הפרשות לפנסיה במפעל אלון בדרום, יצא ביה"ד בפס"ד חריף ובו קביעות עקרוניות תקדימיות

המשך קריאה >>

ניוזלטר לציון יום האישה, 8 למרץ 2016

לקריאת הניוזלטר בדפדפן לחצו כאן

המשך קריאה >>

השוק הוורוד – מצבן של נשים בשוק העבודה בישראל

לקראת יום האישה הבינלאומי, ביקשנו למפות בקצרה את הפניות מעובדות ישראליות שהצטברו בחודשיים האחרונים, מתחילת שנת 2016. ביקשנו לבדוק אילו בעיות משתקפות בפניותיהן, ומה הן מעידות על מצבן של נשים בשוק העבודה הנוכחי. הסקירה הנוכחית תתמקד בהתאם בהפרות השיטתיות בהן התמקדו הפניות, ובענפים "נשיים" המועדים יותר לפורענות.

המשך קריאה >>

עצמאיות בפנים, עובדות שעתיות בחוץ – אפליה מעמדית בחוק

הצעת החוק "דמי לידה לעצמאיות" עברה בוועדת העבודה והרווחה פה אחד – והשאירה את העובדות השעתיות בחוץ.

המשך קריאה >>

דיווחים בתקשורת על מחדל תאונות העבודה בבניין

למעקב שוטף אחר דיווחים בתקשורת בנוגע למחדל התאונות בענף הבניה אנא בקרו בעמוד הפייסבוק של "הקואליציה למאבק בתאונות בניין"

המשך קריאה >>

"ללא חוזה" – שוק העבודה 2015 במשקפי עובדים

כמדי שנה, אנו סוקרים את אלפי הפניות שהגיעו ל"קו לעובד" מאת עובדים ישראלים, כדי לדלות מתוכן תמונת מצב עדכנית של שוק העבודה בשנה החולפת. בחרנו להדגיש השנה, כמה מבין התופעות המרכזיות שאבחנתנו היא שעלו בפניות השנה יותר מבשנים קודמות, ושדרוש להם פתרון מערכתי.

המשך קריאה >>

אפליה מסביב לשעון

השארת עובדות שמועסקות לפי שעות מחוץ להצעת החוק המבקשת השוואה בשיטת חישוב דמי הלידה בין שכירות לעצמאיות, יוצרת אפליה מעמדית מקוממת

המשך קריאה >>

"חברות קבלן מנצלות עובדים, נסגרות ונפתחות מחדש"

כתבה נרחבת במהדורת שישי של הארץ, על שיטת "מצליח" הפופולרית במשק, על גבם של העובדים המוחלשים ביותר: עובדי קבלן, עובדים זמניים, עובדים שעתיים, עובדי מיקור חוץ, ועובדים לא מאוגדים.

המשך קריאה >>

למה לא נכללות העובדות השעתיות בהצעת החוק?

טור דעה של חנה זוהר, מייסדת עמותת קו לעובד, ב"המקום הכי חם בגהנום": עובדות קבלן ימשיכו לקבל דמי לידה נמוכים, אבל זה בגללן. למה הן עובדות קבלן?

המשך קריאה >>

קול קורא מטעם קו לעובד לאור הפרות מתמשכות של זכויות עובדים ערבים

ימים מתוחים וקשים עוברים על כלל האזרחים במדינה. רגשות הפחד והחשש הם רגשות נורמליים ואנושיים ביותר אך אסור כי יהפכו לחממה לגזענות. גדיעת פרנסתו של עובד, הרחקתו ממקום העבודה או התייחסות חשדנית ושונה כלפיו אך ורק בשל שייכותו הקבוצתית, מלבד היותה לא חוקית היא גם לא מוסרית ולא ערכית. שמירה על זכויות אדם ועקרונות דמוקרטיים, תקפה בכל הזמנים, גם בזמנים קשים.

המשך קריאה >>

ביה"ד לעבודה: העסקת אחות דרך חברות קבלן הינה העסקה פיקטיבית

בית הדין לעבודה (23.10): "העסקת המבקשת באמצעות חברות כח אדם הייתה העסקה פיקטיבית, כאשר חברות כח האדם מהוות צינור תשלום בלבד" (עמ' 10, ס' 28); ביה"ד אסר על העירייה לקלוט עובדת חדשה במקומה; הורה על ביטול מכרז חיצוני שפרסמה העירייה והורה על פרסום מכרז פנימי בהקדם, במסגרתו תוכל אבירם להגיש מועמדות, על מנת שתיקלט כעובדת העירייה (מן המניין)

המשך קריאה >>

מתנערים מאחריות: עובדי הקבלן בירושלים נותרים ללא מענה

לאחר 3 שנים של מעקב ודיווחים לגורמים האחראים בעיריית ירושלים, ארגון קו לעובד רואה בחומרה את המשך התקשרותה של עיריית ירושלים עם חברות המפרות זכויות עובדים באופן מתמיד ומתועד, ועל אף העברת עדויות לפגיעה בעובדים לידיה במשך שנים.

המשך קריאה >>

בג"צ הכיר בזכות לתביעה ייצוגית כאשר ארגון העובדים כושל בתפקידו

בפס"ד עקרוני שפורסם אמש (30.8) אימץ בג"צ באופן חד-משמעי את טענת קו לעובד לפיה לעובדים עומדת הזכות להגיש תביעה ייצוגית כנגד המעסיק, גם כאשר קיים הסכם קיבוצי ענפי, אם ארגון העובדים כשל בתפקידו להגן על זכויותיהם.

המשך קריאה >>

השעיה זמנית – שיטת הניצול החדשה

מייסדת קו לעובד מספרת על התופעה המתרחבת של הפסקות כפויות והשעיית עובדים מעבודתם

המשך קריאה >>

עובדים בישראל 2015: יותר הפרות זכויות, פחות יציבות בעבודה

עמותת "קו לעובד" משיקה דו"ח המנתח מאות פניות עובדים ברבעון הראשון של שנת 2015. התחושה העולה מניתוח הפניות: עובדים ללא יציבות וביטחון בפרנסתם

המשך קריאה >>

סגירת משרדי קו לעובד בחול המועד

משרדי קו לעובד יהיו סגורים בחול המועד, בין ה- 3-11 באפריל

המשך קריאה >>

העסקה שעתית בחג החירות

שאלות ותשובות לעובדים השעתים בעניין העסקה בחול המועד פסח

המשך קריאה >>

זכויות עובדים ביום הבחירות

ביום שלישי, ה- 17.3.2015, יתקיימו הבחירות לכנסת ה- 20, מה המשמעויות לעובדים?

המשך קריאה >>

קו לעובד: ההסתדרות הלאומית חוטאת לתפקידה בייצוג עובדי קבלן

עמדת "קו לעובד" בביה"ד הארצי לעבודה, בתובענה שהגישה ההסתדרות הלאומית נגד הממונה על יחסי עבודה במשרד הכלכלה

המשך קריאה >>

איבוד הכנסה מעבודה בשל הפסקות כפויות והשעיה

הפסקות כפויות והשעיית עובדים הפכו לפרקטיקה נפוצה הפוגעת בעיקר בעובדים השעתיים

המשך קריאה >>

היעדר נתונים לשימור ניצול עובדים

מחקר חדש מעיד כי רשויות מקומיות בישראל אינן נוהגות לאסוף ולתעד מידע על העסקת עובדי קבלן בתחומן

המשך קריאה >>

מה הבעיה עם מענק עבודה?

מייסדת עמותת "קו לעובד" מסבירה מדוע שליש מהעובדים הזכאים לא פנו לקבלת מענק עבודה בשנת 2013

המשך קריאה >>

ממשיכים לשמור על השומרים

זכותון חדש ומעודכן למועסקים ולמועסקות בענף השמירה

המשך קריאה >>

דו"ח ביניים: פילוח פניות עובדי קבלן לעמותת קו לעובד 2013-2014

דו"ח ביניים של עמותת קו לעובד חושף כי בין השנים 2013-2014 "איפוס ותק" הייתה התלונה הנפוצה ביותר בקרב עובדי קבלן

המשך קריאה >>

פעילות עמותת קו לעובד בתקופת מבצע צוק איתן

במהלך קיץ 2014 סייעה עמותת "קו לעובד" למאות עובדים בשאלות ודילמות אשר עלו בהקשר ללחימה בדרום הארץ

המשך קריאה >>

החגיגה נגמרת

בשנה הבאה יבוטל מענק עבודה מועדפת בתחנות הדלק, בין השאר בעקבות תלונות רבות על פגיעה בזכויות העובדים – חיילים משוחררים

המשך קריאה >>

ארגוני זכויות אדם קוראים לפעולה כנגד גל הפיטורים של עובדים ערבים

בעקבות עשרות פניות של עובדים ערבים שפוטרו ממקום עבודתם מטעמים מפלים פנו ארגוני זכויות אדם למדינה בדרישה לנקוט פעולה מיידית

המשך קריאה >>

דו"ח שנתי: פעילות עמותת קו לעובד בשנת 2013

ארגון קו לעובד מסכם את שנת 2013 בדו"ח מקיף הכולל פרטים ומידע על ליבת עשיית העמותה בתחומים שונים בעולם העבודה הישראלי

המשך קריאה >>

נחתם הסכם שיפור תנאי עובדי ענף האבטחה

כחצי שנה לאחר החלת ההסכם הקיבוצי הכללי בענף הניקיון, עובדי האבטחה זוכים להסכם דומה

המשך קריאה >>

הצעת חוק בעניין הודעה מוקדמת מבקשת להשוות זכויות לעובדים שעתיים

הפורום לזכויות עובדים קורא לאימוץ הצעת חוק המשווה בין זכויות עובדים שעתיים לעובדים בשכר חודשי

המשך קריאה >>

ניצול לפי שעה – הפגיעה בזכויות העובדים השעתיים

הפורום לאכיפת זכויות עובדים מציג נייר עמדה הסוקר את תופעת העובדים השעתיים שיוצג בכנס "ניצול לפי שעה" בכנסת

המשך קריאה >>

סטודנטים הפגינו להחזרתה לעבודה של עובדת קבלן באוניברסיטה העברית

ההפגנה נערכה ממול לבית הדין לעבודה במהלך דיון בצו מניעה שהגישה עמותת "קו לעובד" כנגד פיטורי העובדת, בתום הדיון הוחזרה העובדת לעבודתה

המשך קריאה >>

על עובדי קבלן ועל מה שלעולם לא ייתפס בעדשת המשפט

טור אישי לקראת הדיון בבית הדין לעבודה בעניין החזרתה לעבודה של עובדת ניקיון באוניברסיטה העברית שפוטרה על ידי מנהל חברת הקבלן

המשך קריאה >>

ניצול עובדים: כך המדינה מסייעת למעסיקים

לכבוד חג הפועלים, טור דעה מאת עלא ח'טיב, המספר כי עובדים רבים בישראל סובלים מהעסקה נצלנית ופוגענית

המשך קריאה >>

עבדות מודרנית: האנשים ה"שקופים" נחשפים

אתר YNET בפרוייקט צילומי לכבוד ה-1 במאי על העובדים המוחלשים ביותר במשק הישראלי

המשך קריאה >>

פועלי הבניין בסכנה? לשלול הרישיון לקבלן

חנה זהר, מייסדת עמותת "קו לעובד", מציעה דרכים פשוטות להתמודדות עם התופעה הקשה של ריבוי הולך וגדל בנפגעי תאונות עבודה בענף הבניין

המשך קריאה >>

המורים יוצאים למאבק בפיטורים הפיקטיביים

עמותת קו לעובד תפגש עם נציגי מורים לבחינת פעולה משפטית כנגד מכתבי פיטורין פיקטיביים

המשך קריאה >>

תמונת מצב: מה השתנה בזכויות העובדים בשנים האחרונות?

מרטין וילר, רכז עובדי קבלן בקו לעובד, מספר לאתר YNET על השינויים בזכויות העובדים שנערכו בשנים האחרונות

המשך קריאה >>

טור דעה: נפתלי בנט, דאג לעובדים המוחלשים

שר הכלכלה וראש קבינט יוקר המחיה יכול כבר כיום להציע מנגנון קבוע לעדכון שכר המינימום פעמיים בשנה

המשך קריאה >>

בלי התאגדות – העובדים יישארו עניים

טור דעה מאת רכז תחום עובדי קבלן בקו לעובד, מרטין וילר

המשך קריאה >>

בשורה לעובדי הקבלן: תוספת גם במגזר הפרטי

צו הרחבה ישווה את תנאי עובדי הניקיון במגזר הפרטי לאלו שבמגזר הציבורי, אולם במגזר הציבורי לא מקיימים את ההסכמים

המשך קריאה >>

מי מפר את זכויות עובדי הקבלן?

בעקבות דו"ח ראשוני של ארגון קו לעובד המצביע על יישום חלקי והפרות ברורות של חוק העסקת עובדי קבלן במגזר הציבורי בתחומי השמירה והניקיון ההסתדרות תגיש תביעות משפטיות נגד משרדי המשפטים והתקשורת

המשך קריאה >>

הישג לעובדי הניקיון במגזר הפרטי

שכר עובדי הניקיון במגזר הפרטי יושווה לתנאי העובדים במגזר הציבורי

המשך קריאה >>