זכויות סוציאליות

המשך
סגור

הזכויות הסוציאליות אינן זוכות לחשיבות הראויה על ידי המדינה והמעסיקים במשק, למרות שהן מהוות חלק בלתי נפרד מן התמורה לעבודה, שנועד לכסות את צרכי העובד בזמנים בהם העובד אינו יכול לעבוד וזקוק להם יותר מכל: ימי מחלה, ימי החופשה, פיצויי הפיטורים וההפרשות לגמלת הפנסיה.

שורש הבעיה הוא שדווקא "השכר הקובע" – ממנו נגזרים התשלומים לזכויות הסוציאליות – אינו קבוע. הוא משתנה מענף לענף, ממעסיק למעסיק ומעובד לעובד. שלל הגדרות ושמות מגוונים מחריגים חלק גבוה מהתשלומים בתלוש מ"השכר הקובע". כיום ניתן למצוא כמעט בכל תלוש משכורת רכיבים ברוח הבאה (הנפרדים כמובן מ"השכר הקובע"): תוספת כושר, שכר עידוד, תוספת ניהול, בונוס, עמלות למיניהן, ועוד. לרשימה זו מתווספים לרוב גם תשלומים פיקטיביים גבוהים בעבור הוצאות נסיעה ורכב.

כך קורה שעובדים מקבלים שכר ברוטו גבוה, בעוד שהשכר הקובע מהווה רק 50% מן שכר הברוטו ואף למטה מכך. לעובד שמועסק במשך שעות נוספות מרובות, ההפרש בין שכר הברוטו לבין השכר הקובע לצורך הפרשת זכויות סוציאליות גבוה אף יותר. אין צורך להכביר מילים על המחיר שמשלמים העובדים בבואם לממש את הזכויות הסוציאליות ומגלים שהכנסתם נמוכה ממה שהרוויחו בפועל לאורך תקופת העסקתם.

השינוי הנדרש: מימדי התופעה של היעדר הפרשות סוציאליות המשקפות את השכר האמיתי הן כה רחבות, כך שלא ניתן לצפות שכל עובד שלישי במשק יזדקק לבית הדין לעבודה כדי ללבן את סוגיית "השכר הקובע". יש לפתור את הנושא בתקינה וחקיקה ולמנוע המצב הנוכחי המוביל להשחתת זמן מערכת בתי הדין, ופגיעה מתמדת בעובדים במשק.

עושק הפועלים הפלסטינים – סיקור מורחב בעיתון הארץ

לפני כמה חודשים הפסיקה רשות האוכלוסין וההגירה לטפל בבקשות של הפועלים הפלסטינים לקבל דמי מחלה. כך צנח שיעור הפועלים המקבלים את התשלום מכאחוז אחד בשנים האחרונות ל-0.25% השנה. אחת הסיבות היא כנראה "עומס בעבודה": שתי פקידות במדור התשלומים אחראיות על הטיפול במכלול הזכויות הסוציאליות של כ-60 אלף פועלים פלסטינים.

המשך קריאה >>

במקום יחסי מטפל ומטופל, יחסי עובד-מעביד

"המפגש הכואב ממילא בין המטפלת הסיעודית שלקחה הלוואה, הותירה מאחור משפחה וילדים קטנים ונסעה לארץ זרה כדי להתפרנס, ובין קשיש שהגיע למצב סיעודי שפוגע בכבודו ובנפשו, הוא גם מפגש אנושי בין נציגי שתי אוכלוסיות מהמוחלשות ביותר בחברה- אבל הוא גם מפגש בין עובדת למעסיק."

המשך קריאה >>

הפעלת קרן הפיקדון בעבור פליטים ומבקשי מקלט והשלכותיה ההרסניות

ארגוני זכויות אדם פנו במשותף לשר הפנים אריה דרעי, וליו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם, כדי להזהיר על ההשלכות הצפויות אם תאושר הפעלת 'קרן הפקדון' במתכונת המוצעת עבור אוכלוסיית העובדים מקרב הפליטים ומבקשי המקלט

המשך קריאה >>

עתירת ארגוני זכויות אדם לבג"ץ נגד "תקנת הבקעה" של שרת המשפטים שקד

תקנה הקובעת כי כלל העובדים שאינם תושבי ישראל יחוייבו להפקיד ערבות כספית בעת הגשת תביעה לביה"ד לעבודה מפלה ופוגעת ישירות בקבוצות העובדים המוחלשות ביותר מבין העובדים בישראל ובשטחים

המשך קריאה >>

עתירה לאור כשלים בניהול קרן דמי מחלה בעבור עובדים פלסטינים

הכספים שנגבו ונועדו לביטוח דמי מחלה, מנוהלים ע"י רשות האוכלוסין וההגירה בלא תקנון מחייב, במחשכים, תוך שלילת רכיבים בסיסיים המוקנים בקרנות מקבילות; תוך הערמת קשיים על עובדים המבקשים לממש את הזכויות הנובעות מהן; תוך עיכובים ממושכים בתשלום הזכויות והתנערות רבתי ממשמעויותיהם של הכספים. מצב עניינים זה, בו הכספים שנגבו אינם משמשים לייעודם הסטטוטורי, מהווה פגיעה קניינית ופגיעה חמורה בשוויון, ועולה לכדי עושק של אוכלוסיית עובדים חלשה ונעדרת קול.

המשך קריאה >>

ארגונים ציבוריים נגד חוק התביעות הייצוגיות של איילת שקד

הארגונים "אדם טבע ודין ו"קו לעובד" לשרת המשפטים: רעיון הטלת האגרה בגין תביעות משפטיות הוא צעד מוטעה, שיחטיא את מטרתו, ואשר משמעותו תהיה ביטול דה פקטו של חוק תובענות ייצוגיות באמצעות תקנות"

המשך קריאה >>

איך נראה תלוש משכורת ומה עושים איתו?

מתנדבי קו לעובד הכינו עבורנו סרטון הסברה קצרצר וחיוני לעובדים, ובו הסבר פשוט על חשיבות תלוש המשכורת החודשי.
צפו בסרטון בשפה העברית / English / عربي / ትግሪኛ

המשך קריאה >>

מכפילים את מספר המועסקים – ומי דואג לביטחון וזכויות העובדים?

עובדים פלסטינים מועסקים בישראל בהתאם להחלטת ממשלה ב-1970 שהסדירה את העסקתם ועוגנה בחוק מ-1994. החלטה זו עד היום אינה מיושמת במלואה. כך לדוג' המדינה אוכפת על המעסיקים לשלם מסים ולהפקיד כספים עבור הזכויות הסוציאליות של העובדים, אך מתעלמת מאי העברת התשלומים המלאים של אותן הזכויות לעובדים. בנוסף, על הממשלה לטפל בשורה של תופעות נלוות למתכונת העסקת העובדים הפלסטינים כיום, בכדי להבטיח עבורם תנאי העסקה בטוחים ואנושיים שיאפשרו להם לחזור לביתם בריאים ושלמים

המשך קריאה >>

ביה"ד מבקר בחריפות את הממשלה על שאינה אוכפת את הזכות לפנסיה

בית הדין האזורי לעבודה יצא בביקורת חריפה על כך שהממשלה אינה פועלת כנדרש לאכיפת הזכות לפנסיה; זכות בעלת משמעות לאומית, כך לדברי ביה"ד. ביום רביעי האחרון (9.3), לאור התנגדות לפשרה שהגישה עמותת קו לעובד, בתובענה ייצוגית על רקע היעדר הפרשות לפנסיה במפעל אלון בדרום, יצא ביה"ד בפס"ד חריף ובו קביעות עקרוניות תקדימיות

המשך קריאה >>

למה צריך לספר למעסיקים שחוק עבודת נשים חל גם על מבקשות מקלט?

כ-20% ממס' מבקשות המקלט שפונות לקו לעובד מגיעות לאחר שפוטרו במהלך הריונן. מדובר באחוז מטריד, שמגלה התנהלות שיטתית של מעסיקים רבים, רובם המכריע דרך חברות קבלן. התנהלות זו מתאפיינת בהסתכלות על נשים מבקשות מקלט כעל כוח עבודה, והתייחסות לנשים בהריון כ"עובדות פגומות".

המשך קריאה >>

עובדות "שקופות" בנקיון משק בית – לציון יום האישה הבינ"ל

עמותת קו לעובד מעניקה סיוע לעובדות משק בית באמצעות קבלת קהל וסדנאות במרכזים קהילתיים שונים ברחבי הארץ. במהלך שנת 2015 כ -1500 עובדות ועובדי משק בית פנו למשרדי קו לעובד לקבלת ייעוץ וסיוע, כ- 15% מהעובדים חזרו להמשך טיפול, מתוכם 83% נשים.

המשך קריאה >>

השוק הוורוד – מצבן של נשים בשוק העבודה בישראל

לקראת יום האישה הבינלאומי, ביקשנו למפות בקצרה את הפניות מעובדות ישראליות שהצטברו בחודשיים האחרונים, מתחילת שנת 2016. ביקשנו לבדוק אילו בעיות משתקפות בפניותיהן, ומה הן מעידות על מצבן של נשים בשוק העבודה הנוכחי. הסקירה הנוכחית תתמקד בהתאם בהפרות השיטתיות בהן התמקדו הפניות, ובענפים "נשיים" המועדים יותר לפורענות.

המשך קריאה >>

הזכות לקצבת שארים של אלמנות עובדים פלסטינים

אמש (2.3.2016) הגישה קו-לעובד, באמצעות עו"ד מיכל תג'ר, תביעות נגד הרשות לאוכלוסין והגירה בשם שתי אלמנות לעובדים פלסטינים, אשר דרישתן לקבלת קצבת שארים המגיעה להן לפי חוק נתקלת בסירוב המעלה חשד לרמייה ואפליה.

המשך קריאה >>

עצמאיות בפנים, עובדות שעתיות בחוץ – אפליה מעמדית בחוק

הצעת החוק "דמי לידה לעצמאיות" עברה בוועדת העבודה והרווחה פה אחד – והשאירה את העובדות השעתיות בחוץ.

המשך קריאה >>

"ללא חוזה" – שוק העבודה 2015 במשקפי עובדים

כמדי שנה, אנו סוקרים את אלפי הפניות שהגיעו ל"קו לעובד" מאת עובדים ישראלים, כדי לדלות מתוכן תמונת מצב עדכנית של שוק העבודה בשנה החולפת. בחרנו להדגיש השנה, כמה מבין התופעות המרכזיות שאבחנתנו היא שעלו בפניות השנה יותר מבשנים קודמות, ושדרוש להם פתרון מערכתי.

המשך קריאה >>

ביקור עובדי חקלאות במושב ערוגות

"תשלום מתחת לשכר מינימום, אי מתן תלושי שכר, חוסר נגישות לשירותי הבריאות, העסקה מסוכנת עם חומרי הדברה, מגורים לא ראויים, חוסר מודעות בקרב העובדים לזכויותיהם, ועוד. […] עדויות על פגיעה בעצמאותם של העובדים: לקיחת הדרכון ע"י המעסיק, שליחה לעבודה בתחום הבניין, העברת השכר ישירות לחו"ל ואי פתיחת חשבון בנק בישראל – בניגוד למתחייב כחוק, חשד של העובדים לתשלום שאינו תואם את שעות עבודתם בפועל"

המשך קריאה >>

"חברות קבלן מנצלות עובדים, נסגרות ונפתחות מחדש"

כתבה נרחבת במהדורת שישי של הארץ, על שיטת "מצליח" הפופולרית במשק, על גבם של העובדים המוחלשים ביותר: עובדי קבלן, עובדים זמניים, עובדים שעתיים, עובדי מיקור חוץ, ועובדים לא מאוגדים.

המשך קריאה >>

אדם – לא רק עובד

בסוף חודש נובמבר יצא צוות תחום חקלאות של קו לעובד לביקור עובדים במושב לכיש שנמצא בצפון הנגב. בביקור נפגשנו עם קבוצה של כ-10 עובדים, המועסקת ע"י אותו מעסיק. במהלך הביקור ישבנו עם העובדים, הקשבנו לטענות השונות שהעלו ונתנו מענה לשאלות הרבות שהעלו בנוגע לזכויותיהם .

המשך קריאה >>

פרשנות מבזה ושערורייתית לפס"ד בג"צ – עובדות סיעוד

ב-9.12 התכנסה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת לדון בהצעה מחודשת של משרד הכלכלה לתיקון חוק עובדים זרים, כמתחייב מפסיקת בג"ץ לפני כשנה וחצי בעתירה של ארגון קו לעובד. ההצעה הנוכחית, כמו גם ההצעה הקודמת, היא פרשנות שערורייתית לפס"ד של בג"צ אשר קבע באופן חד משמעי כי על המדינה לקרב את הסדרי הביטוח של מהגרי עבודה ותיקים […]

המשך קריאה >>

הזכות לטיפול רפואי של עובדים פלסטינים המועסקים בישראל

עמותת קו לעובד השיקה השבוע דו"ח עדכני המציג תמונת מצב קשה ומטרידה בכל הנוגע לזכות הבסיסית לטיפול רפואי בקרב עובדים פלסטינים המועסקים בישראל. בדו"ח זה אנו מפרטים את אופן גביית הכספים שיועדו לשירותי בריאות ורווחה וחושפים נתונים שנאספו דרך חוק חופש המידע על עשרות המיליונים שמשרד האוצר מותיר לעצמו, בתחכום מרושע, על חשבון בריאותם ורווחתם של העובדים הפלסטינים.

המשך קריאה >>

תאילנד תבקש מישראל הסבר על פגיעה בשכר עובדיה בארץ

שר החקלאות ושר האוצר התירו למעסיקים להכפיל את הניכויים משכר העובדים התאילנדים המועסקים בחקלאות בישראל, ושגרירות תאילנד מזהירה שהעובדים עשויים להפסיק לבוא – כתבת "הארץ"

המשך קריאה >>

"עושק של אוכלוסיית עובדים חלשה ונעדרת קול"

הבוקר (2.11) הגישה "קו לעובד" עתירה נגד ממשלת ישראל, רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד האוצר, בעניין ניהול כספי הפנסיה של עובדים פלסטינים המועסקים בישראל

המשך קריאה >>

בשל שינוי בתקנות, משכורת שלמה נלקחה ממבקשי מקלט

החוק מאפשר לרשות המסים לנכות רטרואקטיבית נקודות זיכוי שניתנו בשוגג. 15 מבקשי מקלט גילו להפתעתם כי המעסיקים העבירו את משכורתם לרשות המסים. "פחדתי שלא יהיה לי איך לקנות אוכל". – כתבת "הארץ" מיום 26.10.2015

המשך קריאה >>

מתנערים מאחריות: עובדי הקבלן בירושלים נותרים ללא מענה

לאחר 3 שנים של מעקב ודיווחים לגורמים האחראים בעיריית ירושלים, ארגון קו לעובד רואה בחומרה את המשך התקשרותה של עיריית ירושלים עם חברות המפרות זכויות עובדים באופן מתמיד ומתועד, ועל אף העברת עדויות לפגיעה בעובדים לידיה במשך שנים.

המשך קריאה >>

OurHands# קמפיין חדש לזכויות עובדי משק בית

עמותת קו לעובד לוקחת חלק בקמפיין מדיה חברתית בינ"ל לקידום זכויות עובדי משק הבית ומפרסמת חוברת זכויות חדשה למועסקים בענף הסיעוד

המשך קריאה >>

עובדים בישראל 2015: יותר הפרות זכויות, פחות יציבות בעבודה

עמותת "קו לעובד" משיקה דו"ח המנתח מאות פניות עובדים ברבעון הראשון של שנת 2015. התחושה העולה מניתוח הפניות: עובדים ללא יציבות וביטחון בפרנסתם

המשך קריאה >>

ביקור מגדלי הפלפלים בדרום – חלק ג'

חלקו האחרון של סיור צוות קו לעובד אצל מהגרי העבודה בענף החקלאות בדרום הארץ

המשך קריאה >>

מדוע נמנעות מאלמנות עובדים פלסטינים גמלאות פנסיה חודשיות?

בעקבות שינוי מדיניות נמנעות מאלמנות עובדים פלסטינים גמלאות פנסיה חודשיות

המשך קריאה >>

ביקור מגדלי הפלפלים בדרום – חלק א'

צוות קו לעובד יצא לפגוש את מהגרי העבודה המועסקים בענף החקלאות בדרום הארץ וגילה שורה של הפרות זכויות עובדים

המשך קריאה >>

העסקה שעתית בחג החירות

שאלות ותשובות לעובדים השעתים בעניין העסקה בחול המועד פסח

המשך קריאה >>

זכויות עובדים ביום הבחירות

ביום שלישי, ה- 17.3.2015, יתקיימו הבחירות לכנסת ה- 20, מה המשמעויות לעובדים?

המשך קריאה >>

تسكتيش عحقك! אל תוותרי על זכויותיך!

קו לעובד משיקה זכותון וקמפיין חדשים להעלאת מודעותן של עובדות ערביות לזכויותיהן לפי משפט העבודה

המשך קריאה >>

דו"ח תמונת מצב: מבקשות מקלט עובדות בישראל

דו"ח קו לעובד לרגל יום האישה הבינ"ל עוסק במצבן של אלפי מבקשות המקלט בישראל ומעיד כי כורח כלכלי מאלצן לעבוד בכל מחיר ובתנאי העסקה פוגעניים

המשך קריאה >>

כבשת הרש

מייסדת קו לעובד מספרת על מחסום בלתי עביר המונע מאלמנות עובדים פלסטינים לקבל גמלאות חודשיות של דמי הפנסיה ממדור התשלומים

המשך קריאה >>

איבוד הכנסה מעבודה בשל הפסקות כפויות והשעיה

הפסקות כפויות והשעיית עובדים הפכו לפרקטיקה נפוצה הפוגעת בעיקר בעובדים השעתיים

המשך קריאה >>

סנכרון המערכות עובד רק כנגד העובדות

חנה זהר, מייסדת עמותת "קו לעובד", מספרת על הקשיים בדרכן של שתי מבקשות מקלט עובדות להשיג את הזכויות המגיעות לכל עובדת בישראל

המשך קריאה >>

היעדר נתונים לשימור ניצול עובדים

מחקר חדש מעיד כי רשויות מקומיות בישראל אינן נוהגות לאסוף ולתעד מידע על העסקת עובדי קבלן בתחומן

המשך קריאה >>

ערבים בשוק העבודה: עובדים ועובדות חסרי זכויות

לרגל יום זכויות האדם הבינ"ל 2014 מציגה עמותת קו לעובד דו"ח הבוחן את תנאי העסקתם של עובדים ערבים בישראל

המשך קריאה >>

מה הבעיה עם מענק עבודה?

מייסדת עמותת "קו לעובד" מסבירה מדוע שליש מהעובדים הזכאים לא פנו לקבלת מענק עבודה בשנת 2013

המשך קריאה >>

ממשיכים לשמור על השומרים

זכותון חדש ומעודכן למועסקים ולמועסקות בענף השמירה

המשך קריאה >>

דו"ח ביניים: פילוח פניות עובדי קבלן לעמותת קו לעובד 2013-2014

דו"ח ביניים של עמותת קו לעובד חושף כי בין השנים 2013-2014 "איפוס ותק" הייתה התלונה הנפוצה ביותר בקרב עובדי קבלן

המשך קריאה >>

פעילות עמותת קו לעובד בתקופת מבצע צוק איתן

במהלך קיץ 2014 סייעה עמותת "קו לעובד" למאות עובדים בשאלות ודילמות אשר עלו בהקשר ללחימה בדרום הארץ

המשך קריאה >>

החגיגה נגמרת

בשנה הבאה יבוטל מענק עבודה מועדפת בתחנות הדלק, בין השאר בעקבות תלונות רבות על פגיעה בזכויות העובדים – חיילים משוחררים

המשך קריאה >>

דו"ח שנתי: פעילות עמותת קו לעובד בשנת 2013

ארגון קו לעובד מסכם את שנת 2013 בדו"ח מקיף הכולל פרטים ומידע על ליבת עשיית העמותה בתחומים שונים בעולם העבודה הישראלי

המשך קריאה >>

נחתם הסכם שיפור תנאי עובדי ענף האבטחה

כחצי שנה לאחר החלת ההסכם הקיבוצי הכללי בענף הניקיון, עובדי האבטחה זוכים להסכם דומה

המשך קריאה >>

פעילות עמותת קו לעובד בעשור הראשון להקמתה

אוגדן המכיל את פרסומי עמותת קו לעובד ודפי המידע מטעמה בין השנים 1990-2000

המשך קריאה >>

בג"ץ קבע: זכויות בריאות לעובדי סיעוד ותיקים

ביום 23.6.2014 הכריעה בג"ץ בעתירת ארגון "קו לעובד" שדרשה להקנות זכויות סוציאליות למהגרי עבודה השוהים בישראל שנים ארוכות כדין

המשך קריאה >>

עבדות מודרנית

עובדים בבקעת הירדן – 8 שקלים בשעה, 16 שעות ביום, 7 ימים בשבוע, בלי תנאים סוציאליים

המשך קריאה >>