27-11-2016

לרקע קראו את הפוסט הקודם שלנו, "עושק הפועלים הפלסטינים – סיקור מורחב בעיתון הארץ"


רק בריאות!

כתבתו של אור קשתי בהארץ זירזה לזמן שיא את הטיפול במאות בקשות עובדים לתשלום מקרן דמי מחלה – בקשות אשר הצטברו על שולחנות פקידי רשות האוכלוסין חודשים ארוכים. ביום בהיר אחד – תחת לחצי התקשורת ועתירה לבג"צ – אושרו ושולמו בבת אחת 248 בקשות. כמה מאות בקשות נוספות עוד ממתינות לאישור מתחילת השנה, נותר רק לקוות שקצב הטיפול החדש ידבק גם בהן.

רשות האוכלוסין מלינה באורח קבע את שכר העובדים בזמן מחלה. הפונים לקרן נאלצים להמתין חודשים ארוכים לקבלת התשלום לו הם זכאים, וזאת בשעת חירום בה הם זקוקים לו למחייתם, ולעיתים אף לצורך טיפול רפואי. מספר העובדים המזערי של המבקשים דמי מחלה ממחיש ביתר שאת את הקשיים הכרוכים במימוש זכויותיהם. על רקע זה אף עתרה עמותת קו לעובד לבג"צ לאחרונה.

ועל אף שמדובר בטיפה בים הניצול שעובדים אלו עוברים… קשה שלא לשמוח לרגע עם מאות העובדים שקיבלו את התשלום לו המתינו זמן כה רב!


להאזנה לענת דוידוב באיפה הכסף 103FM, "מצבם של הפועלים הפלסטינים":
"לאחר שהמדינה גבתה מאות מליוני שקלים עבור ביטוח בריאות לעובדים פלסטינים, מספר זעום מהם מקבל החזר על ימי מחלה וגם זאת בעיכובים גדולים. ויותר מכך, אם הם חלילה חולים ויש להם מקרים דחופים בהיותם בישראל, הם אינם מקבלים (מהביטוח) שום שיפוי; ביטוח בריאות צריך היה לכל הפחות לכלול ביטוח מלא בזמן עבודתם בישראל" – חנה זוהר, מייסדת קו לעובד